Świetlica proponuje

UWAGA!!! KONKURS PLASTYCZNY “BEZPIECZNE WAKACJE 2020”

W związku ze zbliżającymi się wakacjami świetlica szkolna organizuje konkurs “Bezpieczne wakacje 2020”.

Celem konkursu jest edukowanie i uwrażliwienie na właściwe zachowanie w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie nawyku wyboru bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży w codziennych sytuacjach życiowych. Dlatego tematyka prac konkursowych będzie dotyczyła szeroko rozumianego bezpieczenego zachowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu  młodego pokolenia.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia prac plastycznych. Prace konkursowe powinny poruszać tematykę
– bezpieczny pobyt w górach, nad morzem i w lesie
– bezpieczna szkoła
– bezpieczne miejsce zamieszkania
– bezpieczny internet
– bezpieczna droga
– przemoc rówieśnicza
– zagrożenie używkami (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze)

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży naszej szkoły.

Prace plastyczne przysyłamy na adres anna.barbachen@edupolis.pl do dnia 15.06.2020. Do prac należy dołączyć oświadczenie znajdujące się poniżej.

Najlepsze prace prace zostaną nagrodzone bądź wyróżnione.

Życzymy powodzenia :)

Oświadczenie (do pobrania plik pdf)

Dziś 8 czerwca obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Oceanów.

Celem tego święta jest uświadamianie społeczeńtwu, iż oceany są w niebezpieczeństwie : są notorycznie zanieczyszczane, przeławiane oraz eksploatowane na coraz większą skalę. Życie na naszej planecie jest całkowicie uzależnione od kondycji oceanów. One bowiem zajmują 70 % naszej planety, są głównym producentem tlenu  oraz źródłem pożywienia dla prawie miliarda ludzi a dla 200milionów ludzi, zajmujących się rybołówstwem źródłem dochodów. Z oceanów wydobywamy ropę i materiały budowlane. Oceany wywierają decydujący wpływ na pogodę i klimat, a więc są głównym czynnikiem kształtującym obraz Ziemi.

Współczesna technika pozwala nam podglądać podwodny świat roślin i zwierząt, lecz z drugiej strony prowadzi do przeławiania i wydobywania ropy z pod dna oceanu. Ocean jest ostatnim ogniwem, do którego trafiają wszelkie lądowe i powietrzne zanieczyszczenia – spływają wraz z rzekami i opadami. Szacuje się, że lądowe źródła zanieczyszczeń stanowią 44% skażeń trafiających do morza a 33 % zanieczyszczeń pochodzi z atmosfery. Po dnie morskim statki rybackie (trawlery) ciągną za sobą obciążone sieci trałowe (niekiedy nawet na głębokości 2 km), które działają jak „podmorskie buldożery” – zagarniają i niszczą wszystko, co znajdzie się na ich drodze. W  sieciach rybackich giną rocznie miliony ryb i innych zwierząt niepożądanych, czyli tzw. przyłowu. Wśród nich są żółwie morskie, morświny, delfiny i duże walenie, foki… Inne zwierzęta giną w wyniku kolizji ze statkami lub zaplątane w sieci rybackie. Inne zagrożenia to ropa wyciekająca w wyniku uszkodzeń tankowców, masowa turystyka, tony plastiku pływające po oceanie, ścieki komunalne, odpady przemysłowe, wycieki z wysypisk śmieci, odpady usuwane ze statków wprost do morza, odpady powstałe podczas produkcji ropy czy jej wydobycia. Dużym problemem są również stosowane w rolnictwie nawozy i pestycydy powodujące nasilającą się eutrofizację mórz.

Jaki mamy wpływ na sytuację Wszechoceanu? Oto kilka rzeczy, które możemy zastosować w codziennym życiu!!!

Dbajmy o nasze środowisko.

• w kuchni i łazience stosujmy ekologiczne środki czystości, w przypadku proszków do prania – bez szkodliwych dla wód fosforanów

• śmieci zawsze wyrzucajmy do miejsc do tego przeznaczonych, segregując je

• nie wylewajmy do kanalizacji toksycznych ścieków: farb, rozpuszczalników, lekarstw

• jeśli jemy ryby, to wybierajmy te, które nie są zagrożone wyginięciem.

• wybierajmy produkty rybne z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC (więcej o nim w powyższym poradniku)

• jeśli wybierzemy się na wakacje do egzotycznego kraju, nie kupujmy pamiątek z rafy koralowej i sami nie niszczmy koralowców!

• unikajmy pływania skuterami i motorówkami podczas wakacji nad morzem – mogą ranić morskie zwierzęta a ich hałas powoduje strach i dezorientację

• spacerując z psem po plaży – uwiążmy go na smyczy, aby nie płoszył ptaków nadmorskich, często zakładających gniazda na plaży

• nigdy nie poruszajmy się po plaży głośnymi pojazdami np. quadami – to ogromne niebezpieczeństwo dla ptasich jaj i piskląt, odstrasza również foki

• nie zbliżajmy się i nie płoszmy zwierząt, jeśli spotkamy je na plaży. Jeśli odpoczywasz nad Bałtykiem i spotkasz fokę lub morświna – powiadom Błękitny Patrol WWF

• kąpiąc się w rzece, jeziorze lub morzu nie stosujmy środków chemicznych: mydła, szamponu

Mamy dla was parę propozycji do wykonania w wolnym czasie ;) W poniższym załączniku znajdziecie prace pt.: OCEAN W BUTELCE, LATAJĄCE RYBY, SKARPETKOWA RYBA, PODWODNY ŚWIAT.

Prace plastyczne – plik do pobrania

DZIEŃ DZIECKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Propozycje na dziś!

Potrzebne są:
-świetny humor
– uśmiech od ucha do ucha
– i dużo dobrych chęci
Aby umilić Wam ten dzisiejszy wolny dzień mam parę propozycji dla  Was do zrobienia w warunkach domowych.

Powodzenia!

  1. Turbo szybki płyn do baniek mydlanych

– niespełna szklanka wody
– 1 duża łyżka cukru
– 2 łyżki płynu do mycia naczyń
Wodę mieszamy z cukrem aż do rozpuszczenia, dodajemy dwie łyżki płynu do mycia naczyń i delikatnie mieszamy do połączenia z wodą i bawimy się w najlepsze. Przyklejamy do blatu lub innych przedmiotów np., do słomki

2. Puchnąca farba

– 1 szklanka mąki
– 3 łyżeczki proszku do pieczenia
– 1 łyżeczka soli
– woda
– barwniki spożywcze (albo płynne farby w tubie)
– woreczki strunowe

Przygotowanie:
Wszystkie produkty mieszamy do uzyskania konsystencji przypominającej gęste ciasto naleśnikowe. Przekładamy gotową „farbę” od woreczków strunowych, nacinamy narożnik i zaczynamy malowanie.
Po namalowaniu wkładamy kartkę z pracą do mikrofali na 30 s

3. Ciastolina (bez gotowania)

– 2 szklanki mąki
-1 szklanka soli
– 2 łyżki oleju roślinnego
– 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia
– 1,5 szklanki wrzącej wody
– farba płynna

Przygotowanie:
Wszystkie sypkie produkty umieszczamy w dużym naczyniu,
Do gorącej wody dodajemy farbkę i mieszamy. Dolewamy wodę do pozostałych składników i drewnianą łyżką mieszamy. Jak masa trochę ostygnie podczas mieszania zaczynamy wyrabianie masy, aż zacznie przypominać dostępną w sklepach ciastolinę.

Mamy dla Was także propozycje muzyczne :)

Dziś mamy “DZIEŃ MAMY” :)

Dziękuję Ci Kochana Mamo za to, że mnie bardzo kochasz.
Twój uśmiech otwarłaś dla mnie, zamknęłaś w sercu każdy smutek.
Dziś moje serce mówi: dziękuję Mamo za Twa miłość.
Ona pozostanie jak światło na całe moje życie.

Spróbujcie też zrobić kwiatek dla Mamy:
Propozycja nr 1
Propozycja nr 2

Możesz także zrobić specjalną laurkę dla Mamy według poniższej instrukcji:
Laurka dla Mamy

A na koniec naucz się piosenki. Z pewnością Mama będzie Twoim wykonaniem zachwycona :)
Piosenka dla Mamy

AKCJA NAUCZYCIELE CZYTAJĄ DZIECIOM

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do słuchania bajek czytanych przez nauczycieli i artystów. Wystarczy wygodna kanapa…,ulubiona przytulanka…, ekran… i przenosimy się do zaczarowanego świata bajek. Możecie usłyszeć znanego wszystkim „Słonia Trąbalskiego”, radosnego „Czerwonego Kapturka”, czy mniej popularne, ale równie piękne wiersze o psotnych kotkach. 
My również przyłączyliśmy się do wspólnego czytania dzieciom mając nadzieję, że nasi Milusińscy z Przyłęk dołączą do nas wirtualnie. Zatem, do zobaczenia na kanale youtube.

Wasi nauczyciele świetlicy😊

“MOJA MAŁA POLSKA”

Drodzy Uczniowie.

Z okazji świąt majowych wybrałam dwa wiersze, które mówią o, tym czym jest Polska. Zapraszam wszystkich chętnych do pokazania Polski w dobie kwarantanny poprzez swoją twórczość, czyli zdjęcie (np. z symbolami narodowymi, w ulubionym miejscu w ogrodzie), wiersz lub pracę plastyczną. Propozycje przedstawienia “swojej małej Polski” można przesyłać na adres świetlicy (swietlica.spp@gmail.com ) do 15 maja 2020 r.

Z pozdrowieniami
nauczyciele świetlicy 

Nie nudź się w majówkę :)

Przed nami święta majowe i troszkę więcej czasu wolnego.
Dla urozmaicenia tego czasu spędzanego w domu, proponujemy wam wykonanie “czerwonego wiatraczka” z papieru.
Nie ma chyba dziecka, które nie ucieszyłoby się na widok samodzielnie wykonanego, obracającego się wiatraczka. Miłej zabawy!

22 kwietnia Dzień Ziemi.

Wiele milionów ludzi na całym świecie obchodzi Dzień Ziemi.

W ten dzień, szczególnie myślimy o naszej planecie, ale warto przypominać i pamiętać, jak kruchy jest ekosystem naszej planety i co możemy dla niej robić na co dzień. Umiejmy się cieszyć z tego co mamy i zachwycać się pięknem otaczającej przyrody.

 Posłuchajcie piosenki pt.”Ekorock” i spróbujcie włączyć się śpiewem w refren piosenki: 

https://www.youtube.com/watch?v=FU0OsdefkSE            

                Praca plastyczna na Dzień Ziemi, to jest to!

Proponujemy, abyście wykonali pracę plastyczną –W jaki sposób możemy chronić naszą planetę? lub wykonali z materiałów recyklingowych zabawkę, ekoludka, instrument muzyczny, czy podwodnego stworka. Możecie wykorzystać do tego karton np. po butach, puszki po napojach, butelki plastikowe, folię bąbelkową i wiele innych materiałów, które mogą dostać „drugie życie”.

W umilaniu Wam zabawy niech towarzyszy muzyka E.Griega pt.”Poranek” :

ZDALNE ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – PLASTYKA

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE. 

Od poniedziałku, w ramach zajęć świetlicowych, będę prowadziła za pomocą Skypea zajęcia plastyczne. Zapraszam wszystkie chętne dzieci w godzinach 10.00-12.00 do udziału w zajęciach. Bardzo proszę, aby dzieci miały w zasięgu ręki kartki, nożyczki, klej, kredki.  W razie pytań odnośnie zajęć proszę o kontakt mailowy swietlica.spp@gmail.com. Poniżej podaję link do Skypa:
https://join.skype.com/noS6F3ODQFal


Serdecznie pozdrawiam
Anna Nowakowska

“SAŁATKOWY ZAWRÓT GŁOWY”

Po świątecznym objadaniu się mazurkami, babkami i innymi słodkościami proponujemy zrobienie
przepysznych sałatek, które możecie przyrządzić samemu lub z niewielką pomocą rodziców.
Oto prawdziwa bomba witaminowa!
Czy ktoś może oprzeć się kolorowej owocowej sałatce, zwłaszcza jeśli sam ją przygotował?!

To do dzieła!

PRZEPIS NA SAŁATKĘ OWOCOWĄ (PLIK PDF – DO POBRANIA)

SAŁATKA WARZYWNA Z SEREM FETA (PLIK PDF – DO POBRANIA)

Już za chwilę Święta

Drodzy Uczniowie

          Już za chwilę Święta. Nie możemy spotkać się w świetlicy szkolnej i wspólnie zaśpiewać, dlatego zachęcamy Was do śpiewania w domu  zabawnej piosenki o kurze. Wyraźne śpiewanie ko ko ko rozluźni wasze narządy mowy i poprawi humory.

 Zachęcamy Was również do przysyłania nam zdjęć Waszych wielkanocnych pisanek, które z pewnością będziecie robić w domach. Zdjęcia pisanek  przygotowanych przez Was wysyłajcie na maila  swietlica.spp@gmail.com


“PRAWDZIWY SKARB” – gra dla całej rodziny

Drodzy Uczniowie

Przesyłam niezwykle fajną propozycję, która pozwoli Wam atrakcyjnie i niebanalnie spędzić czas z całą rodziną i docenić obecność najbliższych w Waszym otoczeniu.”PRAWDZIWY SKARB” jest to gra niewymagająca niczego poza chęcią zabawy rodzinnej. Otrzymała ją moja córka ze swojej szkoły, zagraliśmy w nią wspólnie i nie żałuję czasu spędzonego przed komputerem :))))))). Oto link do gry:

“PRAWDZIWY SKARB” – GRA RODZINNA – LINK

Życzę miłej zabawy
Pozdrawiam  

Pomysły, które pomogą walczyć z nudą podczas przebywania w domu.

1. Dla tych, którzy nie potrafią siedzieć w miejscu :)  https://wordwall.net/pl/resource/900923/wychowanie-fizyczne/lekcja-wfu-w-domu-wykonaj-%c4%87wiczenia

2. Kilka pomysłów na ozdoby wielkanocne i inne prace plastyczne
https://www.facebook.com/MQQCrafts/videos/1105840733101351/

W tym tygodniu umieszczamy w oknach baranki lub inne symbole świąteczne z życzeniami  ZDROWYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH.
Nadal czekamy na wasze zdjęcia !!!

Propozycja zajęć muzyczno-ruchowych dla dzieci 0-3

Kilka propozycji zajęć plastycznych :)

Zachęcamy do wspólnego rysowania. Wzory poniżej:

Akcja ogólnoświatowa

PROPOZYCJA NA DOBRY POCZĄTEK

Drodzy uczniowie,
Przyłączamy się do apelu dzieci grupy “O”

ZOSTAŃCIE W DOMU

Jednak przebywanie w domu nie musi oznaczać czasu nudy i bezczynności. Możecie wymyślać własne zabawy, nauczyć rodziców zabaw, które już znacie, poćwiczyć, malować, rysować, wspólnie gotować…. Przesyłam Wam propozycje na spędzanie czasu wolnego :))

1. Ćwiczenia https://www.youtube.com/watch?v=SGuKDNvBo_U

2. Zajęcia plastyczne http://krokotak.com/ Tam znajdziecie wiele pomysłów na twórczą działalność :)

3. Zabawy muzyczne https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs

W świetlicy uwielbialiście bawić się w “Skrzaty i olbrzyma” na pewno zasady pamiętacie a zabawa była do muzyki Camille Saint-Saëns -Karnawał zwierząt -Skamieliny (Tu można ten utwór znaleźć https://www.youtube.com/watch?v=HtU68kEAs2g)

Uśmiechajcie się i nie dajcie się nudzie :))))

Skip to content