Tydzień kolorów

W pierwszym dniu „Tygodnia kolorów” królował kolor biały.
Podczas wspólnego spotkania uczniów i nauczycieli rozważaliśmy, z czym kolor ten nam się kojarzy. Ksiądz Zdzisław zwrócił uwagę na fakt, iż od najmłodszych lat biel towarzyszy nam w różnych sakramentach. To kolor czystości nie tylko ciała, ale i duszy. Kolor aniołów i archaniołów. Dzień zakończyliśmy śpiewająco: rozbrzmiewały zarówno pieśni religijne, jak i piosenki o tematyce zimowej.

Wtorek zdominowany był przez czerwony akcent miłości. Uczniowie przebrani za postacie z literatury i bajek łączyli się w pary, ukazując różne oblicza miłości: braterskiej, rodzicielskiej, romantycznej, platonicznej na płaszczyźnie literackiej i bajkowej. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć wierszy, aforyzmów i cytatów z miłością w tle. Uczniowie recytowali wiersze naszego patrona ks. Jana Twardowskiego, który niejednokrotnie poprzez swoją poezję nawoływał do miłowania bliźniego słowami: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”.
Uwieńczeniem dnia czerwonego było karaoke w wykonaniu uczniów klas starszych, którego motywem przewodnim była miłość.

Środa to był dzień zielony, w którym propagowano ekologiczny tryb życia. Zdrowa żywność i działania proekologiczne stanowiły główne tematy rozważań w tym dniu.

Czwartek był w naszej szkole “dniem niebieskim”. Zgodnie z intencją twórców idei “kolorowego tygodnia” mieliśmy na względzie odstresowanie dzieci oraz wykorzystanie pokładów stresu w pozytywny sposób – w konkretnym działaniu. I tak od rana uczniowie zapoznali się z przygotowanymi przez wychowawców informacjami na temat symboliki niebieskiej barwy – jej znaczenia dla zdrowia i psychiki.
Następnie obejrzeli kosmicznie niebieski film “Avatar”.
Ponadto klasa V przygotowała smerfne przedstawienie, w którym wszyscy mogli wcielić się w bajkowe postacie, które odpowiadały ich typom charakteru. Śmiechu było co nie miara – tym bardziej, że główną rolę Papy Smerfa zagrała wychowawczyni p. Katarzyna Ładanaj.
W tym dniu nie mogliśmy zapomnieć o samo nasuwającym się z tym kolorem skojarzeniu z wodą. Postanowiliśmy przypomnieć wszystkim o obowiązku oszczędzania wody. Klasa IV przygotowała plakaty promujące tę ideę w szkole, a najlepsze prace zostały powieszone w łazienkach szkolnych. Były też kalambury tematycznie związane z wodą, morzem i niebem oraz ćwiczenia z pedagogiki zabawy.
Niebieski w Przyłękach okazał się ciepłym i sympatycznym kolorem, który pomaga zapomnieć o troskach dnia powszedniego.

Uwieńczeniem „kolorowego tygodnia” był piątek.
Tęczowa piosenka w wykonaniu najmłodszej klasy i kabaret w wykonaniu najstarszej klasy niejednokrotnie wywołały na twarzach zgromadzonych uczniów i nauczycieli wiele uśmiechów i radości. Kulminacyjnym punktem tego dnia było wyróżnienie i nagrodzenie uczniów odnoszących najlepsze wyniki w nauce oraz sporcie i wyróżniających się bardzo dobrym zachowaniem.

Tym, jakże pozytywnym akcentem, zakończyliśmy I semestr roku szkolnego i udaliśmy się na zimowy wypoczynek.

Do zobaczenia w drugim semestrze!.

Galeria zdjęć