Święto latawca na pożegnanie lata w Przyłękach

24 września o godz. 14:00 pod patronatem Wójta Gminy Białe Błota, już po raz dziewiętnasty w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach odbyło się Gminne Święto Latawca. Od lat w taki sposób nasza szkoła promuje aktywny wypoczynek na łonie natury i zachęca do rodzinnego majsterkowania.

Warunkiem udziału w zawodach jest latawiec wykonany przez uczestników i ich rodziny.
W tym roku w konkursie wzięło udział przeszło 80 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy, bowiem swoich sił spróbowały także przedszkolaki z SP w Przyłękach.

Loty odbywały się w kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1-2, klas 3–4 i 5–6, a także uczniowie tzw. klas zerowych. Jury, w skład którego wchodzili wybrani nauczyciele naszej szkoły, a także nauczyciel Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie: Pani Małgorzata Behrendt i nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne’a w Białych Błotach: Pan Paweł Zabrzeński, oceniało wysokość lotu, czas utrzymania się latawca w powietrzu oraz estetykę wykonania.

Sponsorami nagród byli: Pani Katarzyna Kirstein – Piotrowska – Wójt Gminy Białe Błota, Caritas Diecezji Bydgoskiej, Sołtys – Pan Jerzy Kacprzak i Rada Sołecka Przyłęk, rodzice uczniów SP w Przyłękach oraz Proboszcz Parafii w Przyłękach – ks. Zdzisław Lahutta.

Gościli u nas: Krzysztof Jankowski – Wójt Gminy Białe Błota, ksiądz Zdzisław Lahutta oraz Pan Sołtys Jerzy Kacprzak.

Pogoda nam dopisała, choć wiatr czasem płatał figle.

W najstarszej grupie wiekowej 1. miejsce zajęła Natalia Kasprzyk, 2. Weronika Galant, 3. – Mateusz Fryske, uczniowie ze SP w Przyłękach.
W klasach III – IV 1. miejsce zajął Miłosz Szynka ze SP w Przyłękach, 2. – Mateusz Kosiński ze SP w Łochowie i Maciej Okraska, 3. – Mateusz Lewandowski – obaj z SP w Przyłękach.
W kategorii klas I – II były dwa pierwsze miejsca. Zajęły je uczennice ze SP w Przyłękach: Judyta Grandzicka i Aleksandra Zuehlke. Dwie drugie lokaty zajęli: Kinga Głodek ze SP w Łochowie i Hubert Selerzyński ze SP w Przyłękach. Trzecie miejsce zdobył uczeń z Łochowa Przemysław Mączka.

Maluchy z zerówki w Przyłękach stanęły na wysokości zadania i dzielnie puszczały latawce. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, ponieważ walka była bardzo wyrównana. Na podium znalazły się następujące osoby: Julia Kołecka, Jakub Zamiatowski, Natalia Konarkowska, Martyna Jaroszyńska i Anastazja Lewandowska.

W każdej kategorii wiekowej było jeszcze wiele wyróżnień.
Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody. Wszystkich uczestników obdarowano słodyczami, nagrodami pocieszenia i dyplomami. Zgodnie z tradycją nie zabrakło ogniska z kiełbaskami a także smacznych wypieków domowych, którymi częstowali rodzice we wcześniej przez siebie ozdobionych domkach.

Wśród nagrodzonych byli laureaci specjalnie ufundowanych nagród. Puchar Sołtysa za najciekawszy latawiec zdobyła Aleksandra Zuehlke. Nagrodę Dyrektora za najładniejszego latawca otrzymał uczeń Zespołu Szkół im. Jana Pawła II Fryderyk Sobecki. Anioła – nagrodę za najwyższy lot ks. Proboszcz przyznał Miłoszowi Szynce. Rada Rodziców uhonorowała Jakuba Zamiatowskiego i Julię Kołecką.

Organizatorzy: dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach dziękują wszystkim zawodnikom, sponsorom, rodzicom, gościom i nauczycielom z innych szkół za wspólną zabawę. Zapraszamy za rok na jubileuszowe zawody.

zredagowała: Alicja Malicka – Kalemba

Galeria zdjęć